17.11.2023 - 18.00 hod. - prvý blok

HORSKÝ VODCA, Slovensko 2022, 68 min, réžia Pavol Barabáš

moutqain_guide_ham2023

150 rokov uplynulo od počiatočných myšlienok organizovaného vodcovstva vo Vysokých Tatrách. Dávna tradícia ostala vo svojej podstate nezmenená. Aj dnes sú horskí vodcovia súčasťou čarovného sveta tatranských štítov. Stále pomáhajú splniť sny a túžby iným, pre ktorých by boli najvyššie končiare nedostupné. Za týmto remeslom sa však neskrýva len sloboda, romantika a dobrodružstvo… 

Dokument zachytávajúci prácu vodcov, ktorí denne sprevádzajú ľudí po štítoch a vrcholoch nielen Vysokých Tatier. Vo filme je predstavených 12 tatranských štítov.

Michal Gerčák "Horský vodca"

Moderovaná diskusia s horským vodcom Michalom Gerčákom.

17.11.2023 - 20.30 hod. - druhý blok

BACK TO THE REAL THING (CZ, 22 min, réžia Adam Ondra)

BACK TO THE REAL THING

Sheffield je epicentrom lezenia vo Veľkej Británii. Blízkosť Peak District a jeho vápencových a pieskovcových útesov robí toto mesto naozaj jedinečným pre horolezcov. Film vznikol na vonkajších útesov v Sheffielde. Je inšpirovaný klasickým filmom s Jerrym Moffattom a Benom Moonom s názvom The Real Thing z 90. rokov. Zahŕňa kontrolu mokrých chytov, old school bouldering v Stoney Middleton a blesk The Ace 8B na piesku. V hlavných úlohách Ben Moon, Jerry Moffatt a Magnus Midtbø.

JAK SE LEZOU 9áčka? (CZ 2023, 32 min, réžia Lukáš Černý)

vojta_trojan_ham2023

Druhý nejlepší český skalný lezec Vojta Trojan má teraz na konte viac ako 10 ciest obtiažnosti 9a. Aké je pre liezť cesty na hrane, kde berie motiváciu, ako trénuje a aké sú jeho ďalšie ciele? To všetko ponúka polhodinový film, ktorý sz väčšinu času bude odohrávať v španielskom Margalef, vidíme aj rodné mesto lezca – Liberc, alebo do nemeckú Frankenjuru, kde Vojta liezol legendárnu cestu Action Directe za 9a.

Egoland (Španělsko, 2022, 20 min, réžias Ignasi López Fàbregas)

Egoland_ham2023

Marek Molek a Bruno Grassi sú takmer na vrchole Veľkého trolla, poslednej a najťažšej nezdolanej hory. Silná búrka, vyčerpanie a nepriaznivé snehové podmienky im bránia dôjsť na vrchol, ktorý je tak blízko. Bruno a Marek sa hádajú, či majú alebo nemajú ísť s pravdou von.

Pasang: In the Shadow of Everest (USA, 2021, 72 min, réžia Nancy Svendsen)

PASANG_ham2023

 Film dokumentuje tragický a inšpiratívny život šerpy Pasang Lhamuovej, která v roku 1993 jako prvná nepálská žena zdolala Mount Everest. Napriek tomu, že bola nevzdelaná a pochádzela z utlačovaného buddhistického etnika, jej sen stať sa slávnou horolezkyňou ju priviedol do konfliktu s vlastnou rodinou, zahraničními horolezcami, nepálskou vládou a aj samotnou prírodou. Jej sila pramenila z jej vnútorného presvedčenia a viery v vlastné schopnosti. Jej pokusy o výstup na nejvyššiu horu sveta sledovala celá krajina, která si ju po jej smrti patřičně uctila. 

Share this Page