Program 25.11.2022 - 17. hod. - prvý filmový blok

Home Sweet Home (Domov, sladký domov, Francúzsko, 15 min, 2021, r. Anthony Komarnicki)

Christian Bobin sa mohol vybrať kamkoľvek na svete. Rozhodol sa však preskúmať svoju domovinu, ktorá ponúka rovnaké množstvo zážitkov ako vzdialené krajiny. Strávil tri týždne na bicykli a paraglajde, no nikdy sa nevzdialil viac než 60 km od domu.

Dhaulágirí je môj Everest (Slovensko, 64 min, 2021, r. Pavol Barabáš)

V roku 1984 stál Zoltán Demján na dvoch osemtisícovkách bez kyslíka. Prvý výstup smeroval na Lhotse Shar panenskou južnou stenou, druhý na Mount Everest južným pilierom. Počasie však zmenilo zostup na drámu. Jeho ďalšou školou života je prvovýstup na osemtisícovku Dhaulágirí, ktorú chce preliezť alpským štýlom. Na kolmom juhozápadnom pilieri ho čaká najvyššia obťažnosť lezenia, ale i dôležité poznanie, ktoré mu zmení život.

Blueprint (Ako vzniká cyklotrail, Kanada, 9 min, 2021 r. ScottBell, MarkMatthews)

Zažite, ako vám priamo pred očami vzniká nový cyklotrail, a zistite, odkiaľ berú motiváciu jeho kanadskí stavitelia.

Druhý filmový blok (18.30 hod.)

Hosť festivalu 25.11.2022 (18.30 hod.) Ondrej Húserka

Ondrej Huserka hosť Horu a Mesto Prešov

Ondrej Húserka je slovenský lezec a alpinista. Začínal s lezením na skalách odkiaľ sa v priebehu niekoľkých rokov dostal do hôr, ktoré ho vždy fascinovali. Rýchlo zistil, že lezenie môže mať úplne iné rozmery, stačí na to len jediná vec – opustiť svoju komfortnú zónu. Na to však treba obrovskú dávku psychickej odolnosti, vytrvalosti a veľa skúseností, ktoré dokázal v horách získať prelezmi veľkého množstva ťažkých ciest v oblasti Mont Blancu, v Dolomitoch a samozrejme v našich Slovenských Tatrách. Výsledkom je napriklad prvovýstup  ‘Summer Bouquet’ na Alexander Block Peak, alebo zopakovanie legendárnej cesty ‘Southeast ridge’ na Cerro Torre.

Ondrej je od roku 2011 súčasťou Slovenskej reprezentácie v alpinizme. Od začiatku svojho pôsobenia v reprezentácii získal 6 ocenení od SHS James za najlepšie výstupy roka.

TheFarmer (Farmár, USA, 4 min, 2021, r. Michael James Brown)

Už ste videli farmára, ktorý má najviac práce v zime? Miestna legenda David Van Dame každoročne žne bohatú úrodu čerstvého prašanu a popritom upozorňuje na úspornosť a udržateľnosť jeho najobľúbenejšieho športu.

Alpská trilógia štvornožky (AlpineTrilogy (Doggystyle), Francúzsko, 45 min, 2021, r. DamienLargeron, Brian Mathé, Morgan Monchaud)

Počas leta 2020 sa belgickí profesionálni lezci Nicolas Favresse a SébastienBerthe rozhodli vyraziť na cyklovýlet a vyliezť tri najťažšie alpské cesty. Na cestu si pribalili aj svojich psích miláčikov Bintje a Kroux, ktorých sa však nikto nepýtal, či sa im na výlet chce. Ak ste teda niekedy uvažovali nad horskou cyklodovolenkou s vašimi psami, tento film vám bude nielen inšpiráciou, ale aj poučením.

The Traverse (France, 33 min, 2021, d. Ben Tibbetts, Jake Holland)

Dvaja atléti svetovej triedy Valentine Fabre a Hillary Gerardi, ktorí čelia jednému z najnáročnejších terénov na svete, sa pokúšajú ako prvé ženy zlyžovať Haute Route non-stop z Chamonix do Zermattu.

This is Home - Matt Hunter (Canada, 10 min, 2021, d. Colin Jones)

Freeridová legenda Matt Hunter sa neustále vyvíja, no jeho vízia pre horskú cyklistiku zostala vždy pravdivá. Teraz s vlastnými deťmi však tieto vzácne chvíle o to viac obohacujú ľudia okolo neho.

Share this Page