26.11.2022 - 17.00 hod. - prvý filmový blok

Fly Monarca (Nasleduj motýle, Kanada, 76 min, 2021, r. Lyndsay Nicole, Benjamin Jordan)

Lyndsay a Benjamin sa spoznali počas dobrovoľníckej misie v Malawi a odvtedy spolu absolvovali niekoľko paraglajdových expedícií. Tentoraz sa nechali inšpirovať sťahovavými monarchami, ktoré na jeseň migrujú z Kanady cez USA až do Mexika a po prezimovaní sa vracajú na sever. Ocitajú sa tak na americko-mexickej hranici, kde si rozdelia úlohy – Lyndsay sa chopí kamery a Benjamin sa pokúsi preletieť naprieč USA len za pomoci slnka, vetra, silnej vôle a pizze. Ako asi tušíte, nie všetko vyjde tak, ako dvojica plánovala, a aj vďaka tomu vznikol humorný príbeh o snahe pokoriť svetový rekord.

Precious Leader Woman (Naspäť ku koreňom, Kanada, 46 min, 2021, r. Cassie De Colling)

Na olympiáde v Soči v roku 2014 všetci očakávali, že kanadská snoubordistka SpencerO’Brien vybojuje zlato. No keď skončila na poslednom  mieste, jej fanúšikovia zostali v šoku. Málokto totiž tušil, že Spencer trpí reumatoidnou artritídou a pre obrovské bolesti ledva zvláda súťažiť.

Po tomto neúspechu sa Spencer utiahla do svojho rodného mesta na území Kwakwaka’wakw, aby sa zotavila. Tu pod vedením rodiny a blízkej komunity začala znovu objavovať svoju vlastnú kultúru, z ktorej vzišla. Vďaka tomu našla v sebe silu, aby sa vrátila k milovanému športu – a to hneď na najvyššie priečky. Naspäť ku koreňom nám odhaľuje, že aj keď to často netušíme, naše korene sú našou najväčšou silou.

19.00 hod. - druhý filmový blok

Manöver - Maneuvers (Tri(c)ky, USA, 4 min, 2019, r. SämiOrtlieb)

SämiOrtlieb je športovec, umelec, grafik a hudobník. Všetok svoj talent zúročil v tomto krátkom filme. Spolu s rôznorodou partiou lyžiarov vytvoril niečo, čo tu ešte nebolo.

Nie si v tom sama (NotAlone, Kanada, 43 min, 2021, r. HeatherMosher)

Profesionálna športovkyňa a vodkyňa SarahHueniken zasvätila horám celý svoj život. Patrí medzi popredné ľadové a mixové lezkyne, no ešte väčšie naplnenie jej prináša zážitkové vzdelávanie žien. Jedného dňa, počas jej známych lezeckých kempov, zasiahne lezcov v stene lavína, v ktorej zahynie i jedna z jej najlepších priateliek. Film je príbehom o temnote, do ktorej upadla nielen Sarah, ale aj mnoho iných profesionálnych horských vodcov po tom, ako zažijú tragickú nehodu. Napriek traume sa Sarah rozhodne upriamiť pozornosť na nový projekt a znovuobjaviť istotu v horách – pokúsi sa za jeden deň vyliezť tri náročné mixové cesty v kanadských Skalnatých vrchoch.

60 sekúnd (SixtySeconds, Kanada, 19 min, 2021, r. LaraShea)

Keď sa Tyler Turner zraní pri zoskoku padákom a príde o obe dolné končatiny, musí prehodnotiť celý svoj život. Dovtedy aktívny surfer, snouborder a lezec zrazu ostane odkázaný na pomoc druhých, s čím sa len ťažko vyrovnáva. No vďaka milujúcej partnerke a neskutočnej vnútornej sile sa znova postaví na nohy – a vyhrá zlatú olympijskú medailu v parasnoubordingu.

Ufo Life (ČR, 33 min, 2020, r. Jan Šimánek)

Marek Holeček a Zdeněk Hák, držitelia Zlatého cepínu 2018 za prvovýstup na Gašerbrum I, opäť pokúšajú svoje himalájske šťastie. Doteraz neprestúpená dvojkilometrová severozápadná stena Chamlangu a sedem dní, počas ktorých sa môže podariť dobyť neužitočné, ale aj stratiť to zásadné.

Filmový dokument citlivo prepája osobné línie prvovýstupcov s mimozemským športovým výkonom i historickým kontextom a tematizuje fenomén horolezectva ako taký.

Americké MTB dobrodružstvo (Slovensko, 11 min, 2020 r. Jaro Tešlár)

Mnohí ľudia cestujú na Divoký západ USA pre svetoznáme národné parky. Práve tam sa však začali písať dejiny horskej cyklistiky, a preto sa slovenská skupina vydala na jeseň do USA, keď ešte vrcholy Skalnatých hôr Colorada nie sú pokryté snehom a súčasne teploty v púštnych oblastiach Utahu sú už prijateľné. Našli tam naozaj skvelé a legálne trasy na hrebeňoch hôr či priamo na červených skalách. Trasy, ktoré preveria technické zručnosti a niekedy aj váš pocit strachu, ale predovšetkým vyčarujú úsmev na tvári.

Share this Page