16.11.2023 - 18.00 hod. - prvý blok

Jozef Krištoffy „Extrémne cesty v TATRÁCH.“

jozef_kristoffy_ham2023

Jozef Krištoffy je už dlhší čas potvrdzuje svojimi prelezmi, že je patrí do kruhu najlepších slovenských extrémnych lezcov.

Medzi jeho úspechmi je celá rada ciest vysokej obtiažnosti. Jozef sa špecializuje sa na viacdĺžkové cesty s vysokou obtiažnoťou. V svojej kariére zaznamenal prelezy tažkých ciest aj vo Vysokých Tatrách, v Dolomitoch, Alpách, ale aj na iných kontinenetoch.  

Jozef si na festival pripravil multimediálmu prednášku zameranú ťažké cesty vo Vysokých Tatrách, vrátane Korony, Jet Streamu, Gilotíny a Diretky na Mlynárika.

V jeho prezentácií ho tiež uvidíme v jeho  poslednom úpechu. Prvom voľnom preleze staršej technickej cesty „Hazard“ (UIAA 10, E5) v previsnutej SV predstene Veľkého Kostola v Malej Studenej doline vo Vysokých Tatrách. Počas úspešného  prelezu ho zachytili najlepší slovenský filmári  Pavol Barabáš a Martin Grajciar.

ŠTÍTOVÁ STENA (Slovensko, 31 min, 2022, réžia Rasťo Hatiar)

Štitova stena

Východná stena Mlynárika je považovaná za jednu z najdominantnejších v Tatrách. Výrazný profil v tvare luku, zvýrazňuje jej previsnutosť a kompaktnosť. Odjakživa bola predmetom záujmu horolezcov, ale zdolať ju mohli len tí najlepší. V 70 tych rokoch sa to podarilo legendárnej českej dvojici Rybička – Šmíd. Nekompromisnú líniu stredom najstrmšej časti steny nazvali Direttissima /Diretka/. O dve dekády neskôr v roku 1992 sa ju podarilo prvýkrát voľne preliezť slovákom – bratom Packovcom, avšak obišli dve najťažšie dĺžky, tkzv. Zvon v strednej časti a strmú oranžovú stenu s dlhou previsnutou špárou, známu ako Štítová stena, ktorá sa nachádza v hornej časti Diretky. 

O ďalších 30 rokov neskôr sa Diretku rozhodne zdolať známa dvojica slovenských horolezcov Krasňanský, Krištoffy. Poznajú sa dlho, majú už za sebou niekoľko expedícií aj významných projektov v Tatrách. Dvojici sa nakoniec podarí zdolať legendárnu štítovú stenu a /s výnimkou Zvona/ spraviť súvislý prelez celej línie. Ich lezecký a životný príbeh však naznačuje, že vzájomné vzťahy výnimočných lezcov môžu byť niekedy väčšou výzvou, ako skalná stena, ktorej čelia.  

16.11.2023 - 20.30 hod. - druhý blok

DOO SAR Lyžiarska expedícia do Karakoramu (Poľsko,2021, 47 min, réžia jakub Gzela )

DOO SAR

Dva vrcholy, dvaja kamaráti a dva zjazdy. Andrzej Bargiel a Jędrek Baranowski sa túlajú po Karakorame, aby sa zapísali do histórie. Tento film je cestou plnou nadšenia a lásky k lyžovaniu vo veľkých horách prerozprávaný dvomi priateľmi pri šesťtisícovom zjazde.

This is Beth (USA, 2022, 18min, réžia Jen Randall)

this_is_beth


Profesionálna lezkyňa Beth Rodden je jednou z najuznávanejších športovkýň v histórii svojho športu. Napriek mnohým oceneniam, ktoré získala, obálkam časopisov s jej tvárou a skvelým oceneniam, ktoré má za viaceré prvovýstupy, jej boj s imidžom tela a sebanenávisť takmer ochromili jej kariéru. Toto je príbeh jej transformačnej cesty k sebaláske a prijatiu seba sama, ktorú sprevádzala omladená láska k lezeniu po skalách.

CONTINUUM (Canada, 2022, 2 min, réžia Brett Rheeder a Harrison Mende)

continuum

Všetko je prepojené. Každá jazda je rozšírením tej predchádzajúcej. Každé opakovanie je prechodom na ďalší štart. Každá skúsenosť nadväzuje jedna na druhú smerom k stavu plynutia nekonečného napredovania. V tomto kontinuu sa menia iba nastavenia a perspektívy.

EPHEMERAL (UK, 2022, 53 min, réžia Alastair Lee )

Ephemeral

Film zobrazuje špičkových horolezcov Guya Robertsona a Grega Boswella v ich snahe nájsť a vyliezť nové zimné línie. Greg a Guy robia prvovýstupy skutočne mimoriadnych vlastností v niektorých z najpôsobivejších lezeckých arén. Film rozpráva príbeh z oboch strán objektívu a prináša produkčnú hodnotu, ktorá bola pre škótske zimné lezenie doposiaľ nevídaná. Viacvrstvové rozprávanie a napínavú akciu sprevádzajú rozhovory so Simonom Richardsonom a Helen Rennard.

Share this Page